برو بالا

مجموعه مقالات پایان نامه لونا پروژه

مکانیک نورد

نوشته شده در شهریور ۴, ۱۳۹۴ | 477 views

فهرست

فرایند نورد و تاریخچه پیدایش عملیات نورد ۱
تئوری نورد ۳
فرآیند مدل سازی در نرم افزار ۱۶
نتایج و بحث ۳۴
پیوست ۳۹

 

فرایند نورد

فرآیندی است که در آن ، قطعات فلزی آلیاژها به صورت نیم تمام یا تمام شده با عبور از بین غلتک هایی که در دو جهت مخالف می چرخند ، شکل داده می شود . نورد بیشترین کاربردها را در در تولید محصولات فلزی دارد، بویژه محصولات با سطح مقطع ثابت و طول زیاد مانند تیر آهن ، میل گرد ،ورق ،کاربرد آن به دلیل سرعت تولید زیاد و هزینه کم در تولید اینگونه محصولات است . همچنین می توان مقاطع خاص نظیر ریل آهن را با استفاده از این روش تولید کرد . عملیات نورد به حالت های گرم و سرد

انجام می شود . در نورد گرم ، فلز را تا دمای لازم بطور یکنواخت گرم کرده ، در واقع همگن می کنند . ( به عبارتی گرم نگه داشتن قطعه در مدت رمانی طولانی ) نورد سرد معمولأ مرحله پایانی در مراحل تولید محصول است و برای تهیه محصولاتی نظیر ورق ، تسمه ، لوله و … که دارای پرداخت خوب و ابعاد دقیق باشد به کار می روند .

 

تاریخچه پیدایش عملیات نورد

مدارکی در دست است که نشان می دهدکه یک فرانسوی در سال ۱۵۵۳ برای تولید ورق با ضخامت یکنواخت جهت ضرب سکه های طلا و نقره از غلتک استفاده نموده است حتی در آن زمان نیز مشخص شده بود که نورد می تواند تولید افزون تری از چکش خواری ( که مورد استفاده عموم بوده است ) بنماید پدر نورد مدرن بهر حال شخصی به نام هنری گورت است که در سال ۱۷۸۳ میلادی بعضی از اصول اساسی مربوط به نورد را که هم اکنون نیز مورد استفاده است به دنیا شناساند .

درآغاز کلیه عملیات نورد شبیه به پروسه نورد ورق صاف بود .با استفاده از سیستم دو غلتکی ، نورد با عرض بسیار کمتری از عرض استاندارد های امروز صورت می گرفت . سه عامل مهم که در پیشرفت و تکامل پروسه نورد تاثیر گذاشت عبارت است از :

نیاز به تولید ورق با ضخامت کم

نیاز به ورقه هایی با ابعاد بزرگ

نیاز به تولید مقاطعی غیر از مقاطع تخت

حدود تولید فولاد از طریق نورد و بقیه از طریق عملیات فورجینگ ، اکستروژن و … می باشد . و در مورد فلزات رنگین حدود نیمی از تولید آنها نورد واکستروژن می باشد . لازمه این امر امکان کنترل دقیق بر روی تولید نهایی و تنوع محصولات تولیدی از طریق نورد است . مهمترین فرایند شکل دادن بوسیله نورد ورق ، تسمه با مقاطع هندسی مختلف که اکثراً در ساختمان ها و سازه ها استفاده می شود . لوله های بدون درز و پروفیل ها و مقاطع ویژه با موارد کاربرد محدود می باشد .

 

تئوری نورد

تئوری نورد ، نیروهای وارده خارجی را به خواص مقاومتی مکانیکی ماده نورد شده مربوط می سازد . چنین تئوری جهت تعیین قدرت برای دستگاه نورد یک ماده یا آلیاژ جدید لازم است . تئوری نورد به دو بخش تقسیم می شود ، یکی نورد گرم و دیگری نورد سرد . در نورد گرم ، ویزگی تنش تسلیم فلز وابسته به میزان کرنش است و نیروی اصطحکاک بین نورد وقطعه بالاست ، در حالی که در نورد سرد ورق ، ویژگی تنش تسلیم فلز اساساً مستقل از میزان تغییر شکل است و نیروی اصطحکاکی بین

نورد وقطعه پایین است .

ما به حل نورد سرد نوار ورق به خاطر به دست آوردن یک حل محدود می پردازیم و علاوه بر این حل محدود ، تئوری را نیز محدودتر می کنیم . فرض هایی که داریم همان هایی است که ون کارمن ارائه کرده و اروان از آن استفاده کرده است . بلند وفورد فرضیات بیشتری را عرضه کردند و کار خود را بر اساس

تئوری اروان بنا نهادند و بر اساس کار این افراد بحث زیر مطرح می شود :

حالتی را در نظر بگیرید که یک نوار ورق با ضخامت اولیه وارد نورد شود . نوار ورق هنگام عبورداز میان نورد ، اول به صورت الاستیک فشرده می شود تا تسلیم گردد و سپس تحت تغییر شکل پلاستیک قرار می گیرد . (با افزایش کرنش سختی پذیری ناشی از کرنش بوجود می آید ) ، و به هنگام خروج از فاصله هوایی دو غلتک ، یک بازگشت الاستیک وجود دارد که ضخامت به کاهش می یابد .

در این تئوری فرض می شود که ماده صلب پلاستیک ( سختی پذیری ناشی از کار دارد ) است . این بدین معنی است که از سهم کمان های الاستیک در نیرو وگشتاور غلطک که برای یک ماده حقیقی وجود دارد ، صرفنظر می شود . هنگامی که تئوری را با آزمایش مقایسه می کنیم : این سهم را بعضی اوقات می توان

با تغییر مناسب ضریب اصطحکاک بین غلتک ها و نوار ورق را به حساب آورد . اما این روش برای عبورهای خیلی سبک ( کاهش ضخامت کم ) یا عبور نوار ورق خیلی سخت که کرنش های الاستیک در مقایسه با کرنش های پلاستیک خیلی کوچک نیستند ، کاربرد ندارد . این نکته کلیت تئوری را باز هم کاهش می دهد .

 

لــــــــــونا پــــروژه   ۰۹۳۵۲۸۴۲۸۳۲

قیمت : 5500 تومان
لینک کوتاه این پروژه : http://lonadoc.com/?p=1107
فرمت فایل : word
تعداد صفحات : 56 صفحه
کلیک جهت خرید کالا ، به منظور پذیرش قوانین و مقررات سایت می باشد .
ipmg


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

اخبار انگلیسی با متن
پروژه روان شناسی
پروژه های حسابداری
سلام دنیا!