برو بالا

مجموعه مقالات پایان نامه لونا پروژه

پروژه میکروکنترلر ۸۰۵۱

نوشته شده در بهمن ۲۳, ۱۳۹۴ | 517 views

 

فصل اول : میکروکنترلر ۸۰۵۱
۱-۱ دراین بخش اتبدا به اعضای مختلف خانواده میکروکنترلر ۸۰۵۱ و ویژگی های آنها نگاه می کنیم . به علاوه خواهیم دید که سازندگان ۸۰۵۱ چه کسانی هستندوچه نوع محصولی ارائه می دهند .
تاریخچه مختصری از ۸۰۵۱
درسال ۱۹۸۱ شرکت  Intel میکروکنترلربه نام  ۸۰۵۱  را معرفی کرد . این میکروکنترلردارای ۱۲۸  بایت ۴k , RAM  بایت ROM دو تایمر ، یک پورت سریال وچهار پورت موازی ( هریک ۸ بیت ) بود که همه آنها دریک تراشه تعبیه شده بودند .  زمانی به آن سیستم در یک تراشه می گفتند . ۸۰۵۱ یک پروسسور ۸ بیت است ، یعنی CPU هر بار می تواند فقط روی  ۸بیت داده کار کند . داده های بزرگتر از ۸ بیت باید به قطعات ۸ بیت بشکنند وسپس بوسیلهCPU پردازش شوند . ۸۰۵۱ کلا دارای چهار پورت I/O با عرض ۸ بیت است . شکل ۲-۱ را ملاحظه کنید گرچه ۸۰۵۱ می تواندحداکثر ۶۴K  حافظه ROM  درتراشه داشته باشد ، بسیاری از سازندگان فقط ۴K بایت را درتراشه کار گذاشته اند .این مطلب بعدا بطور مفصل بحث شده است .
پس از آنکه Intel  بشرط حفظ سازگاری با ۸۰۵۱ اجازه تولید را به دیگر سازندگان داد تراشه مذکور بسیار  مورد  توجه قرار گرفت .این  توافق منجر به تولید انواع ۸۰۵۱ با سرعت های متفاوت مقداری  ROM در تراشه بوسیله نیم دو جین سازنده شد . ما بعضی از آنها را بعدا بررسی خواهیم کرد . آنچه اهمیت دارداین است که گرچه انواع مختلف ۸۰۵۱ با سرعت ومقدار ROM  متفاوت در تراشه موجودند ولی همه آنها با ۸۰۵۱ اصلی از نظر دستورات سازگارند . این بدان معنی است که اگرشما برنامه ای برای یکی بنویسید ، مستقل از سازنده  روی دیگری هم قابل اجرا ست .

 

میکروکنترلر ۸۰۵۱
۸۰۵۱ عضواصلی خانواده ۸۰۵۱ است Intel آن را MCS-51  می نامد . جدول ۱-۱ امکانات اصلی ۸۰۵۱ را نشان می دهد .
جدول  ۱-۱ امکانات ۸۰۵۱
Quantity    Feature
۴K bytes    ROM
۱۲۸ bytes    RAM
۲    Timer
۳۲    I/O Pins
۱    Serial port
۶    Interrupt sources

توجه : مقدار ROM د رتراشه حجم برنامه را نشان می دهد .

 

دیگر اعضای خانواده ۸۰۵۱
دو عضو دیگر از میکروکنترلهای خانواده ۸۰۵۱ با نام ۸۰۵۲ و ۸۰۳۱ نیز وجود دارند .

 

میکروکنترلر ۸۰۵۲
۸۰۵۲ عضوی دیگر از خانواده ۸۰۵۱ است این کنترلر همه امکانات ۸۰۵۱ بعلاوه ۱۲۸ بایت RAM ویک تایمر اضافی را دارد به بیان دیگر ، ۸۰۵۲ دارای ۲۵۶ بایت RAM و ۳تایمر است این کنترلر بجای  ۸K,4K  حافظه ROM  را در تراشه داراست .جدول ۲-۱ ملاحظه شود .
میکروکنترلرها و پردازنده های درونی
همانطور که از جدول ۴-۱ ملاحظه می شود ، ۸۰۵۱ زیر مجموعه ای از ۸۰۵۲ است بنابراین همه برنامه های نوشته شده برای ۸۰۵۱ قابل اجرا بر روی ۸۰۵۲ نیز هستند ولی  عکس آن صحیح نیست .

 

میکروکنترلر ۸۰۵۳
دیگر عضو خانواده ۸۰۵۱ تراشه ۸۰۵۳ است .این تراشه اغلب بنام ۸۰۵۱ بی ROM خوانده  می شود زیرا دارای OK  بایت حافظه ROM است .برای استفاده از این تراشه باید یک ROM خارجی به آن اضافه کرد این ROM خارجی حاوی برنامه ای  است که باید برداشته شده واجرا شود .این تراشه را با ۸۰۵۱ مقایسه کنید که در آن ROM درونی حاوی برنامه مشابهی برای برداشت و اجرا می تواند باشد ولی به ۴K بایت کد محدود است .
ROM متصل به ۸۰۳۱ می تواند تا ۶۴K  باید باشد .درروند افزایش ROM خارجی به ۸۰۳۱  دو پورت را از دست می دهید .بنابراین دو پورت  I/O برای کاربر باقی می ماند . برای حل این  مشکل ، می توان دو  I/Oخارجی به ۸۰۳۱  اضافه کرد . اتصال ۸۰۳۱ به حافظه وپورت های  I/O همچون تراشه ۸۲۵۵ در فصل ۱۴ بحث شده است .همچنین انواع ۸۰۳۱ با سرعت های مختلف  بوسیله کمپانی های متفاوت در دسترسند .

۸۰۳۱    ۸۰۵۲    ۸۰۵۱    Feature
OK    ۸K    ۴K    ROMon –chip- program space in bytes) )
۱۲۸    ۲۵۶    ۱۲۸    RAM ( bytes)
۲    ۳    ۲    Timers
۳۲    ۳۲    ۳۲    I/O
۱    ۱    ۱    Serial port
۶    ۸    ۶    Interrupt sources

جدول  ۲-۱ مقایسه اعضای خانواده  ۸۰۵۱

 

فصل اول :میکروکنترلرهای ۸۰۵۱
انواع میکروکنترلر ۸۰۵۱
گرچه ۸۰۵۱ رایج ترین  عضو خانواده ۸۰۵۱  است ، ولی شما قادر نخواهید بود شماره قطعه ای بصورت ۸۰۵۱ ملاحظه کنید . دلیل این است که ۸۰۵۱ با حافظه های متفاوتی چون ROM   UV-EPحافظه سریع ،  NV-RAM در دسترس است که هر یک  شماره قطعه متفاوتی دارد .  نوع ROM  UV-EP خانواده ۸۰۵۱  تراشه ۸۷۵۱  است نوع ROM سریع بوسیله کمپانی های متعدد از جمله Atmel  راهی بازار شده است . ۸۰۵۱  نوع سریع از Atmel  است که  AT89C51 خوانده می شود . نوع NV-RAM از ۸۰۵۱ بوسیلهDallas semiconductor   بنام DS500  شناخته می شود .همچنین نوع OTP ( یکبار قابل برنامه ریزی ) خانواده ۸۰۵۱ بوسیله سازندگان متعددی تولید شده است اکنون هر یک از تراشه های فوق را بطور خلاصه توصیف و کاربرد آنها را بیان  می کنیم .

 

میکرو کنترلر ۸۷۵۱
تراشه ۸۷۵۱ فقط  بایت حافظه   ROM UV- EPدرونی است .هنگام استفاده از این تراشه در طراحی و پیاده سازی به دستگاه برنامه نویسی ROM  Pو پاک کننده برای پاک کردن ROM  UV-EPدردرون ۸۷۵۱ قبل از برنامه نویسی نیاز است .باتوجه به این نکته که  ROM درون این تراشه از نوع ROM  UV-EPاست ،حدود ۲۰ دقیقه برای پاک کردن آن وقت لازم است تا بتوان بعد از آن عمل برنامه نویسی را انجام داد ، این مسئله موجب شد تا بسیاری از تولید کنندگان انواع سریع و NV-RAM  نوع ۸۷۵۱ را که در زیر بحث شده بکار ببرند .همچنین نوع سریع ۸۷۵۱ نیز توسط تعدادی از تولید کنندگان ساخته شده است .

 

AT89C51 از شرکت Atmel
این تراشه ۸۰۵۱ رایج دارای ROM سریع می باشد ، در طراحی های سریع این نوع حافظه ایده ال است زیرا حافظه سریع می تواند طی چند ثانیه ،درمقایسه ۲۰ دقیقه لازم برای ۸۷۵۱ پاک شود .با این دلیل AT89C51 بجای ۸۷۵۱ بکار برده شده است .تا هنگام پاک کردن تراشه وقتی تلف نشود وبدینوسیله ساخت سیستم سریع گردد هنگام استفاده از AT89C51  برای سخت سیستم های  مبتنی بر میکروکنترلر به سوزاننده یا برنامه ریز ROM سریع نیاز داریم ، بااین وجود به پاک کننده ROM نیاز نیست .توجه داشته باشید که در حافظه سریع باید تمام حافظه پاک شود تا بتواند مجددا آن را برنامه نویسی کرد .پاک کردن حافظه سریع با خود سوزاننده صورت میگیرد و با این دلیل پاک کننده جداگانه  ای لازم نمی باشد .برای حذف سوزاننده ROM P Atmelروی نوعی از  AT89C51 کار می کند که می تواند از طریق پورت سریال COM  یک IBM PC برنامه ریزی شود .

 

جدول ۳-۱ انواع ۸۰۵۱  از Amtel
بسته بندی    Vcc    وقفه    تایمر    پایه هایI/O    RAM    ROM    شماره قطعه
۴۰    ۵V    ۶    ۲    ۳۲    ۱۲۸    ۴K    AT89C51
۴۰    ۳V    ۶    ۲    ۳۲    ۱۲۸    ۴K    AT89LV51
۲۰    ۳V    ۳    ۱    ۱۵    ۶۴    ۱K    AT89C1051
۲۰    ۳V    ۶    ۲    ۱۵    ۱۲۸    ۲K    AT89C2051
۴۰    ۵V    ۸    ۳    ۳۲    ۱۲۸    ۸K    AT89C52
۴۰    ۳V    ۸    ۳    ۳۲    ۱۲۸    ۸K    AT89LV52

توجه : C درشماره قطعه بمعنی  CMOS است .
محصولات مختلفی از نظرسرعت و بسته بندی تولید شده است . جدول ۴-۱ را ببینید مثلا به   AT89C51-12PCتوجه کنید که در آن C قبل از ۵۱ به معنی CMOS است بنابراین توان مصرفی کمی دارد .
جدول ۴-۱ ۸۰۵۱   با سرعت های مختلف از Amell
مورد استفاده    بسته بندی    پایه ها    سرعت    شماره قطعه
تجاری    پلاستیک DIP    ۴۰    ۱۲MHz    At89c51-12PC
تجاری    پلاستیکDIP    ۴۰    ۱۶MHz    AT89C51- 16PC
تجاری    پلاستیکDIP    ۴۰    ۲۰MHz    AT89C51-20PC

۱۲ به معنی  P.12MHz  برای پلاستیکی بودن بسته C,DIP  بمعنی تجاری است  که د رمقابل M به معنی نظامی بکار می رود-۱۲PC   AT89C51 برای پروژه های دانشجویی مناب است .

 

DS5000از Dollas Semiconductor  
نوع رایج دیگر از ۸۰۵۱ تراشه DS5000از Dollas Semiconductor   است . ROM در DS5000 از نوعNV – RAM  است قابلیت نوشتن / خواندن NV-RAM  اجازه می دهد تا برنامه در ROM در حالی که روی سیستم نصب است بار شود . این کار راحتی می توان ازطریق  IBM PC انجام داد . به این نوع برنامه نویسی ، بار کردن برنامه در سیستم DS5000 می گویند . که انجام آن ا زطریق پورت سریال PC آن را برای ساخت سیستم ها  درخانه ایده ال می کند . مزیت دیگر NV- RAM قابلیت تغییر یک بایت در هر بار است . این قابلیت با  ROM UV- EPو حافظه سریع کار می کند ومی تواند از طریق پورت سریال COMیک  IBM PC برنامه ریزی شود .
جدول ۵-۱ انواع ۸۰۵۱  از Dallas
بسته بندی    Vcc    وقفه ها    تایمر ها    پایه هایI/O    RAM    ROM    شماره قطعه
۴۰    ۵V    ۶    ۲    ۳۲    ۱۲۸    ۸K    Ds5000-8
۴۰    ۵V    ۶    ۲    ۳۲    ۱۲۸    ۳۲K    Ds5000-32
۴۰    ۵V    ۶    ۲    ۳۲    ۱۲۸    ۸K    DS5000T-8
۴۰    ۵V    ۶    ۲    ۳۲    ۱۲۸    ۳۲K    Ds5000t-8

توجه کنید که ساعت زمان واقعی با تایمر تفاوت دارد ساعت زمان واقعی ، زمان شبانه روز ( ساعت ، دقیقه ، ثانیه ،) و تاریخ ( سال ،ماه ، روز) را حتی اگر منبع تغذیه قطع شود تولید می کند .
انواع مختلفی DS5000  از نظر سرعت و بسته بندی وجوددارد که در جدول ۸-۱ نشان داده شده است . مثلا DS5000-8-8 دارای ۸K NV -RAM  با سرعت ۸ MHz  است .اغلب  DS50008-12 یا -۸-۱۲  DS5000 برای پروژه های دانشجویی مناسب است .
جدول ۶-۱ انواع ۸۰۵۱  از Dallas
سرعت    NV- RAM    شماره قطعه
۸ MHz    ۸K    DS5000-8-8
۱۲ MHz    ۸K    DS5000-8-12
۸ MHz    ۳۲K    DS5000-32-8
۸ MHz (With RTC)    ۳۲K    DS5000T-32-8
۱۲ MHz    ۳۲K    DS5000-32-12
۱۲ MHz (With RTC)    ۸K    DS5000T-8-12

 

نوع  OTPاز ۸۰۵۱
انواع OTP از  از۸۰۵۱ منابع مختلف در دسترس قرار دارد . انواع سریع و NV- RAM  معمولا برای توسعه تولید بکار برده می شود . وقتی که محصولی طراحی شد وبغایت اصلاح گردید ، نوع OTP از ۸۰۵۱ برای تولید انبوه بکار برده می شود زیرا از لحاظ قیمت بسیار ارزانتر است .

 

خانواده ۸۰۵۱ از Philips
محصول مهم دیگری از خانواده ۸۰۵۱ بوسیله شرکت Philips  ارائه شده است این شرکت از نظر نوع ، بیشترین  تولید میکروکنترلر را دارد . بسیاری از محصولات آن شامل امکاناتی مثل تبدیل I/O , D-A ,A-D  توسعه یافته وهر دونوع OTP  و حافظه سریع است .
این فصل پایه های  ۸۰۵۱ را توصیف کرده وسپس برنامه نویسی پورتI/O   را همراه با مثال هایی ، در ۸۰۵۱  نشان می دهد .
۲-۱ توصیف پایه های ۸۰۵۱
گرچه اعضاء خانواده ۸۰۵۱ ( مثل   DS5000,89C51) دربسته های متفاوتی مثلLCC , QFP ,DIP عرضه شده اند ، همه آنها برای انواع توابع مانند WR, RD , I/O  آدرس داده ووقفه تدارک دیده شده اند . باید متذکر شد که بعضی کمپانی ها نوع ۲۰  پایه ۸۰۵۱ راباکاهش پورت های I/O   دررابطه باکاربردها کم تقاضا ، تولید کرده اند با این وجود ، چون عمده۰ تولید کنندگان از تراشه های DIP با ۴۰  پایه استفاده می کنند ، مابر آنها تاکید خواهیم کرد .
با بررسی شکل ۱-۱- دیده می شود که از ۴۰ پایه جمعا ۳۲ پایه چهارپورت P3,P2,P1,P0  کنار گذاشته شده اند .بقیه پایه ها به PSEN, EA, RST , XTAL2 , XTAL1 , GND , Vcc   اختصاص یافته اند .
شش پایه   ( EA , RST , XTAL2, XTAL1, GND , Vcc ازهشت پایه فوق بوسیله همه اعضاء خانواده ۸۰۳۱,۸۰۵۱ بکار رفته اند . به بیان دیگر ، بدون توجه به اینکه از خانواده  ۸۰۵۱ یا ۸۰۳۱ هستند ، آنها باید برای بکار اندازی سیستم وصل شوند دو پایه دیگر  ALE, PSENدراصل در سیستم های مبتنی بر ۸۰۳۱ بکار می روند . ابتدا وظیفه هرپایه را توصیف می کنیم .پورت ها بطور جداگانه مورد بحث قرار گرفته اند .

 

Vcc
پایه ۴۰ ولتاژ تغذیه را برای تراشه فراهم می کند ولتاژ منبع SV است .
GND
پایه  ۲۰  زمین است .
XTAL2,XTAL1
۸۰۵۱ دارای یک اسیلاتور ( نوسان ساز ) درون تراشه ای است ولی برا ی راندن آن به یک ساعت کریستال نیاز است . اغلب یک اسیلاتور کریستال کوارتز به ورودی های XTAL1 ( پایه ۱۹( و XTAL2 ( پایه ۱۸) وصل است . اسلاتور کریستال کوارتز متصل و XTAL2,XTAL1  به دو خازن ۳۰PF وصل می باشد . یک  طرف هر یک از خازن ها مثل شکل ۲-۱ ( الف ) به زمین وصل است .
باید  توجه کرد که سرعت های مختلفی در خانواده ۸۰۵۱ وجود دارد . غرض از سرعت حداکثر ، فرکانس متصل به  XTALاست .مثلا یک تراشه  ۱۲MHz باید به فرکانس ۱۲MHz  یا کمتر وصل شود. بهمین ترتیب یک  میکروکنترلر ۲۰MHz نباید به فرکانسی بیش از  ۲۰MHz وصل شود . وقتی که ۸۰۵۱ به اسیلاتور کریستال وصل می شود ومنبع تغذیه روشن می گردد ،می توانیم با استفاده از اسیلو سکپ فرکانس را روی XTAL2 ملاحظه کنیم .
اگر می خواهید از منبع فرکانسی بجز اسیلاتور کریستال ، مثل اسیلاتور TTL  استفاده نمایید ، باید آن را به   XTAL1وصل کنید ودر این حال ۲ XTALطبق شکل ۲-۱ (ب) رها می شود . RST
پایه ۹ پایه RESET( باز نشانی ) است .این پایه یک ورودی فعال بالاست . بعد از اعمال یک پالس بالا به این پایه ، میکرو کنترلر باز نشانده شده وهمه فعالیت ها را رها می کند اغلب به این حالت ،باز نشانی به هنگام روشن شدن می گویند . فعال کردن یک باز نشانی به هنگام روشن شدن ، موجب از دست رفتن همه مقادیر در ثبات ها می شود جدول ۷-۱ لیست غیر کاملی از ثبات های ۸۰۵۱  و مقادیر آن ها را پس از باز نشانی به هنگام روشن شدن نشان می دهد .
جدول ۷-۱ مقدار RESET بعضی از ثبات های ۸۰۵۱
مقدار باز نشان    ثبات
۰۰۰۰    P
۰۰۰۰    ACC
۰۰۰۰    B
۰۰۰۰    PSW
۰۰۰۷    SP
۰۰۰۰    DPTR

در ROM واداشته می شود . این بدان معنی است که ما باید اولین خط که مبدا را درمکان ۰ از ROM قرار می دهیم زیر آنجا مکانی است که  CPU در آن بیدار می شود وانتظار دارد تا اولین دستور را بیابد .
به منظور کاراتر کردن ورودیRESET   باید دارای حداقل دوره ۲ سیکل ماشینی باشد . به بیان دیگر ، پالس باید برای حداقل ۲ سیکل ماشین  قبل از پائین  رفتن ، در سطح بالا بماند .
در ۸۰۵۱ بک سیکل ماشین با ۱۲ پریود اسیلاتور تعریف می شود .

 

EA
اعضاء خانواده ۸۰۵۱ مانند ۸۷۵۱ ۸۹C51  یا DS5000  همگی با ROM درتراشه برای  ذخیره برنامه ارائه می شوند.در این حالت ، پایه EA  به Vcc وصل گردد . برای خانواده ۸۰۳۲,۸۰۳۱ که درآنها ROM وجود ندارد ، کد در ROM بیرونی ذخیره می شود وسپس بوسیله  ۸۰۳۱/۳۲ بداخل کشیده خواهد شد . بنابراین برای ۸۰۳۱ پایهEA  باید به GND متصل گردد تا ذخیره شدن کد درخارج تراشه مشخص شود . EA که به معنی دستیابی بیرونی است ، پایه شماره ۳۱ دربسته  DIPمیباشد . این یک پایه ورودی است و باید به Vcc یا GND وصل گردد .به بیان دیگر ، نمی توان آن را آزاد رها کرد .
درفصل ۱۴ خواهیم دید که ۸۰۳۱ این پایه را به همراه PSEN  برای دستیابی به برنامه های ذخیره شده در حافظه ROM واقع در خارج ۸۰۳۱ بکار می برد . در ۸۰۵۱ با ROM درتراشه مانند ۸۹C51,8751  یا DS5000 EAبه  Vcc وصل شده که ما آن را در بخش بعد خواهیم دید .
پایه  هایی که تاکنون بحث شدند بدون توجه به نوع خانواده ، باید متصل شوند دو پایه بعد عمدتا در سیستم های مبتنی بر خانواده ۸۰۳۱ بکار می روند .

 

PSEN
این یک پایه خروجی است PSEN به معنی فعال کردن برنامه ذخیره است .دریک سیستم مبتنی بر ۸۰۳۱ که در آن ROM بیرونی کد برنامه را نگه  دارد ، این پایه متصل به پایه  OE از ROM است فصل ۱۴را ملاحظه کنید .

 

ALE
ALE ( فعال ساز لچ آدرس ) یک پایه خروجی فعال بالاست . وقتی که ۸۰۳۱ به یک حافظه بیرونی وصل می شود ، پورت ۰ هر دو مقدار داده و آدرس را تهیه می کند به بیان دیگر ، ۸۰۳۱ آدرس و داده را از طریق پورت ۰ مولتی پلکس می نماید تا بدین ترتیب در مصرف پایه ها صرفه جویی شود پایه ALE برای دی مولتی پلکس کردن آدرس و داده بکار می رود ودر آن پایه G از ترا شه۷۴LS373   به ALE وصل می گردد  .این مطلب در فصل ۱۴ تشریح شده است .

 

پایه های پورت I/O وعملکرد آن ها
چهار پورت P3,P2,P1,P0 هر کدام  ۸ پایه را بکار می برند تا پورت ها را ۸ بیتی سازند . همه پورت ها پس از RESET  بصورت خروجی در می آیند و آماده استفاده به عنوان خروجی هستند .برای استفاده از هر یک از این پورت  ها به عنوان ورودی ، باید آنها را برنامه ریزی کرد این عمل در طول این بخش توضیح  داده خواهد شد .
ابتدا هر پورت را تشریح می کنیم .
پورت ۰
پورت ۰ جمعا ۸ پایه  ( ۳۲-۳۹) را اشغال می کند . می توان از آن به عنوان ورودی یاخروجی استفاده کرد . برای استفاده از پایه های  پورت ۰ به عنوان ورودی وخروجی ، هر پایه باید از بیرون به یک مقاومت بالا کش  وصل شود .دلیل این است که پورت P0 برخلاف پورت های P3,P2,P1 یک درین باز است دراین باز جمله ای است که برای تراشه های   MOS بکار برده  می شود وشبیه کلکتور باز در تراشه های TTL است . در هر سیستم هنگام استفاده از۸۹C51 , 8751 یا DS5000   معمولا P0 را به مقاومت های بالاکش وصل می کنیم .
باین ترتیب از مزیت پورت ۰ برای هر دو نوع ارتباط ورودی و خروجی استفاده می شود .با مقاومت های بالاکش بیرونی متصل ، بهنگام باز نشانی ، پورت ۰ به عنوان پورت خروجی آرایش می یابد .

 

پورت ۰ به عنوان ورودی
با مقاومت های متصل به پورت ۰ برای اینکه آن را به  ورودی تبدیل کنیم ، پورت باید با نوشتن تمام ۱ برنامه ریزی شود .در کد زیر پورت ۰ ابتدا با نوشتن ۱ ها بصورت ورودی آرایش می یابد و سپس داده از آن پورت دریافت وبه P1 ارسال گردد .

 

لــــــــــونا پــــروژه   ۰۹۳۵۲۸۴۲۸۳۲

قیمت : 12000 تومان
لینک کوتاه این پروژه : http://lonadoc.com/?p=3033
فرمت فایل : word
تعداد صفحات : 144 صفحه
کلیک جهت خرید کالا ، به منظور پذیرش قوانین و مقررات سایت می باشد .
ipmg
برچسب‌ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

پروژه های حسابداری
پروژه روان شناسی
سلام دنیا!
اخبار انگلیسی با متن