برو بالا

مجموعه مقالات پایان نامه لونا پروژه

چوب آلات ساختمانی

نوشته شده در مهر ۲۶, ۱۳۹۵ | 345 views

تخته های چوبی ساختمانی

  1. خصوصیات تخته ساختمانی

۱-۱ . انواع تخته ساختمانی

در طول ۵۰ سال گذشته محصولات تخته های چوبی ، بطور موفقیت آمیزی در زمینه ساختمان سازی و دکور سازی مورد استفاده قرار گرفته اند . پیشرفتهای اخیر در تکنولوژی سبب پیشرفت و توسعه انواع محصولات تخته ای شده ، بطوریکه می توان لفظ ساختمانی را به آنها اطلاق نمود . این لغت این امر را می رساند که یکی از عملکرد های در نظر گرفته شده برای محصولات پانلی ، مقاومت و تحمل در برابر نیروهای خارجی وارد بر آن به منظور استفاده در یک کاربرد و استفاده ویژه می باشد .

تمامی پانلهای چوبی ساختمانی مواد مرکب هستند . بدین معنی که یک ترکیبی از عناصر چوبی از قبیل روکش ، خرده چوبها ، فیبرها ، تراشه ها و مقداری چسب می باشند . تخته لایه ( Plywood ) یکی از پر کاربرد ترین و شناخته شده ترین محصول ساختمانی است که از‌چسباندن لایه های نازکی به نام‌روکش (Veneer) ساخته شده است. تخته خرده چوب ( Particleboard ) یک ترکیبی از ذرات خرده چوب و چسب بوده که بطور بسیار وسیع و قابل قبولی به عنوان زیر کار کف پوشها ، میزهای فرآوری شده منزل و بسیاری از کاربردهای منحصر به فرد دیگر به کار می رود . تخته ویفر ( Waferboard ) نوعی از تخته خرده با تراشه هایی به عنوان عناصر اصلی چوب می باشد . شکلهای دیگری از این محصول دارای لایه هایی از تراشه های چوبی جهت دار شده در جهات مختلف می باشند . این تخته تراشهای جهت دار ( OSB ) بطور بسیار وسیعی در چارچوب های سبک مورد استفاده در ساختمانهای مسکونی و تجارتی در حال رقابت با تخته لایه می باشد . یک محصول چند گانه ، تخته لایه مرکب یا پانل مرکب نامیده می شود که در این محصول خصوصیات روکش رویی با تراشه جهت دار یا لایه های مغزی تصادفی خرده چوب – تراشه موجود می باشد .

Com-ply : یک نام بازرگانی و دارای حقوق انحصاری از APA ، یک مثال از این نوع محصول می باشد . نوعهای دیگر از محصولات پانلی ( اغلب بدون چسب ) وجود دارند که می توانند مقداری قابلیت ساختمانی داشته باشند ، همچون ، تخته سخت ، M.D.F و تخته عایق بطور مثال تخته فیبرهای عایق در دیوارها تأثیر قابل توجهی بر مقاومت در برابر نیروی وارد بر طبقه دارا می باشند . به هر حال این محصولات ساختمانی نبوده به جز زمانیکه به عنوان یک فرآورده جانبی از عملکرد ویژه خود در یک ساختمان یا سیستم به کار روند .

۲-۱ کاربردهای خاص

پانلهای چوبی ساختمانی معمولاً به منظور ایجاد یک پوشش سخت و محکم ( تخته پوششی ) بر روی تعدادی از سازه ها و چهارچوبهای ضعیف و تقریباً تغییر پذیر مورد استفاده قرار می گیرند . امروزه در ساختمانهای مسکونی و تجاری ، پانلهای چوبی اغلب به عنوان پوششهای ضد آب بام ها ، صفحات ، صفحات کف، زیر کار کف پوشها ، دیوارهای ضد آب تخته لایه های ساختمانی و نمای بیرونی ساختمانها استفاده می شوند . علاوه بر این، تخته لایه، در تولید و ساخت زیر ساختارهای ساختمانی همچون تخته های از پیش تنش دار شده ، تیرهای ساختمانی تقویت شده یا ستونها و سایر مجموعه های مدولار استفاده می شود . چون تخته لایه بطور سنتی بیشترین پانل ساختمانی مورد استفاده بوده است ، عملکرد و کارایی آن بصورت استاندارد درآمده و سایر محصولات لایه ای دیگر با آن مقایسه
می شوند .

بسیاری از محصولاتی که در بخش ۱-۱ توضیح داده شد می تواند هم از لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ تولید و ساخت با تخته لایه رقابت کنند . به دلیل ورود بسیاری از محصولات جدید به بازار ، طراحان بایستی بطور دقیق از مزایا و معایب پانلهای جانشین آگاه باشند  توجه به ۳ بخش بسیار حائز اهمیت می باشد . اول : یکسری مشخصات و جزئیات کامل و دقیق از تمامی مواد های مورد نیاز و اهمیت و چگونگی عملکرد آنها و محلی که باید این مواد را برای ما تأمین کنند . دوم : باید اطلاعات دقیق و قابل اطمینانی از خواص مورد انتظار و یا از عملکرد آنها به عنوان ورودی جهت طراحی مهندسی صوت داشته باشیم . سوم : مواد نه تنها در حس سخت گیرانه مهندسی ، بلکه در موارد صرفه اقتصادی ، کاهش هزینه های نصب ، تعمیر و نگهداری ، کاهش زمان تلف شده در تعمیرات ، در دسترس بودن و همچنین در نتایج منطقی بالقوه از عدم موفقیت و عیب و نقص مورد سنجش و ارزیابی قرار گیرند .

۳-۱ استانداردهای محصولات پانلی

به دلیل تعدد انتخابهایی که یک طراح از محصولات پانلی دارد ، استانداردها جهت تأمین قابل اطمینان بودن و کیفیت محصولات ، توسعه پیدا کرده اند . استانداردهای محصولات پانلی چوبی اختیاری بوده و توسط شرکتها و مؤسسات مشتاق و علاقه مند به پیشرفت ، توسعه پیدا کرده اند . به هر حال نظام نامه های ساختمان سازی ، مؤسسات مالی و اعتباری و یا دولتها اغلب جهت حصول اطمینان از وجود یک سطح قابل قبولی از تعمیر و نگهداری، امنیت و حفاظت همگانی از این استاندارد ها استفاده می کنند . در نتیجه طراحان باید از استفاده بالقوه از این ” استانداردهای اجباری ” به منظور یک کاربرد ویژه آگاه باشند .

برای محصولات پانلی چوبی دو نوع استاندارد وجود دارد . اولین آنها مربوط به استانداردهای مواد اولیه بوده و موادی که ممکن است در تولید و ساخت یک محصول پانلی استفاده شوند را توضیح می دهند.

این استانداردها ممکن است مقداری از خصوصیات حداقلی که یک محصول باید داشته باشد تا مورد قبول واقع شود را بیان کنند . ولی اینها معمولاً بطور دقیق و کامل اجرا نمی شوند . استاندارد اختیاری محصول برای تخته لایه صنعتی و ساختمانی ، PSI-83 و استاندارد آمریکایی ANSI A20801-93 از این نوع استانداردها می باشند .

استانداردهای نوع دوم : یک سطحی از تولید و ساخت را تعیین کرده ولی معمولاً سعی نمی کنند در یک کاربرد ویژه چگونگی تولید محصول توسط تولید کنندگان را تنظیم کنند .

برای محصولات پانلی تستهای آزمایشگاهی طوری طراحی شده اند تا با کاربردهای نهایی مورد انتظار مواد ، یک رابطه مستقیمی داشته باشند . بطور مثال یک آزمایشی که توسط APA ( انجمن تخته لایه آمریکا ) برای پانلهای بام و کف مورد استفاده قرار می گیرد ، توانایی شبیه سازی تأثیرات و کنش پاشنه های کفش یک کارگر ساختمان سازی یا بار منتقل شده توسط پایه های اثاثیه منزل بر روی پانلها را دارا باشد . استاندارد محصولات لایه ای PSI-83 شامل هر دو نوع مفهوم کلی استانداردها می باشد . صفحات اگر مطابق با نیازهای کیفی PSI-83  باشند ، مورد تأیید قرار می گیرند . که این الزامات کیفی توسط بازرسی از فرآیند تولید یا آزمونهای هر ساله ای نمونه های تصادفی از محصولات نهایی تعیین می شوند .

انجمن محصولات لایه ای آمریکا ( APA ) استانداردهای تولید و ساخت تمامی پانلهای چوبی ، تخته لایه های پوششی ، ساختمانی و کف پوشها را تهیه و منتشر ساخته است . این استانداردها توسط کدها و دستورالعمل های سازمان تخمین ملی پذیرفته شده و توسط CABO منتشر شده است .

این استانداردها بطور مشخص تخته لایه ها را در بر نمی گیرد ولی هر گونه پانلهای چوبی که متناسب معیارها و ضوابط اجرایی باشند را شامل می شوند.  اجرای این استانداردها تا بدست آوردن بیشترین اهمیت و تأکید ادامه یافته و بسیاری از تصمیمات در طراحی را آسانتر کرده و اجازه انتخاب سایر کالاهای جانشین را می دهند . در سال ۱۹۹۲ یک استاندارد اختیاری ، محصول برای تولید و ساخت پانلهای چوبی ساختمانی ایجاد شد ( PS 2-92 ). چندین انجمن تجاری و تولید کنندگان، اطلاعات به روز و بسیار مناسبی را در مورد مشخصات ، ویژگی ها و محصولات پانلی را تهیه می کنند . یک طراح علاقه مند ممکن است بخواهد یکی از منابعی که در تهیه این مطالب استفاده شده است را مطالعه نماید . به ویژه اینکه APA و انجمن مهندسی چوب مقدار زیادی از اطلاعات پر ارزش و کاربردی ، تکنیکها و تمارین را جهت استفاده ساختمانی از پانلهای چوبی را پیشنهاد می کنند .

۲- ویژگی های تخته لایه

۱-۲٫ تشریح تخته لایه

بر خلاف نفوذ و تأثیر محصولات پانلی جدید ، تخته لایه همچنان به عنوان محصول چوبی ساختمانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت . به علاوه اینکه ، عملکرد و سطح کارایی محصولات پانلی جدید ، اغلب بر ضد تخته لایه مطرح می شوند . در نتیجه این بخش به منظور تشریح خصوصیات متنوع و مصارف تخته لایه نگارش شده است .

تخته لایه یک پانل یا یک محصول لایه ای مرکب از ورق ها یا لایه های نازکی از روکش می باشد .

تخته لایه ها همواره دارای لایه هایی فرد بوده که هر لایه متشکل از یک یا تعداد زیادی لایه می باشد . این لایه ها با الیاف عرضی لایه های مجاور خود که زاویه مناسب با یکدیگر تشکیل داده اند  چسبانده می شوند . ( شکل ۱ ) سطح لایه ها در طول ابعاد پانل توسط الیافشان جهت دار شده اند .

تخته لایه ها با پانلهایی با ابعاد  ft84 (  m44/2 ۲۲/۱ ) و با یک اندازه استاندارد تولید می شوند . اندازه های دیگر ممکن است برای مصارف مخصوصی از تخته لایه موجود باشند ، اگرچه پهناهایی بیشتر از ft4 ( m22/1 ) نادر می باشند .

دامنه تغییرات طول و عرض یک تخته ( پانل ) inch +0 و inch  (mm6/1) می باشد . این دامنه تغییرات استاندارد ، مقداری تغییرات در ابعاد پانل در شرایط رطوبتی مختلف را زمانیکه در یک کاربرد ساختمانی و پوششی ، فضاها و شکافهایی مابین پانل وجود داشته باشد ، مجاز می شمارد .

تخته لایه با ضخامتهای ۱- inch ( 6/284/6 mm ) و در ابعاد مختلف موجود می باشد . برای پانل سمباده زنی شده  ( Sanded Panel ) ، دامنه تغییرات     inch  ( mm 4/0 ) برای ضخامتهای inch ( mm 19 ) یا کمتر از این مقدار و یا ۳ درصد برای ضخامت inch ( mm 19 ) می باشد. برای پانلهای سمباده زنی نشده ، با دست سمباده زنی شده ، Overlaid Panel ، دامنه تغییرات طول و عرض inch   ( mm 8/0 ) برای ضخامتهای inch       ( mm 6/20 ) یا کمتر و یا ۵ درصد برای ضخامتهای بزرگتر می باشد . بسیاری از ترکیبات در خصوصیات و ویژگی های تخته لایه ، تولید و ساخت آن به عنوان یک تخته ساختمانی تأثیر می گذارد .

این موارد شامل :

  1. تعداد و ضخامت لایه ها
  2. گونه های روکش ( ممکن است که از یک گونه نباشند )
  3. الیاف جهت دارشده لایه ها
  4. کیفیت و درجه روکش
  5. نوع چسب

ترکیبی از این متغیرها ، تولید کننده را قادر می سازد تا محصول را برای مصارف ویژه سازگار نماید . از این رو مدل های بسیار مختلفی از تخته لایه موجود می باشد . بنابراین طراحان باید اطلاعاتی در مورد ترکیبات تخته لایه به منظور انتخاب پانل مناسب جهت یک کاربرد ویژه داشته باشند .

۲-۲٫ روکش ها و چسبها

ورقهای نازکی از چوب که لایه ای شده اند تا تخته لایه از آنها تولید شود، معمولاً بصورت لوله بری هستند . بدین معنی که یک چاقوی بزرگ مانند یک پوست کن سیب زمینی ، روکشها را از یک گرده بینه لایه گیری می کند . سپس این روکشها اندازه بری شده و بلافاصله جهت رسیدن به رطوبتی پایین تر ، خشک می شوند . تعدادی از عملیاتهای اصلاحی و بهینه ، می توانند کیفیت ورقه ها را افزایش دهند . یک نوع از این عملیاتها  Plugging نامیده می شود .

در این عملیات یک عیب همچون گره یا یک کیسه صمغی بریده و جدا شده و قطعه با سوراخ باقی مانده ، متناسب خواهد شد . ورقه های نازک روکش به منظور رسیدن به اندازه مورد نیاز ممکن است به یکدیگر وصل یا چسبانده شوند.

روکشی که به عنوان تخته میانی ( لایه میانی ) استفاده می شود ، ممکن است توسط نخ های نایلونی به یکدیگر متصل شده باشند . بعد از این عملیاتها ، ورقهای روکش بطور چشمی درجه بندی خواهند شد . درجه روکش یکی از مهمترین فاکتورها در درجه بندی تخته لایه می باشد . درجات روکشها توسط حروف الفبا مشخص شده و در جدول ۱ بطور خلاصه بیان شده اند . درجات روکش ها طوری طرح ریزی
شده اند که یک روکش با درجه C یا بتواند با یکسری اصلاحات به درجه A ارتقا یابد . به همین منوال هر روکش با درجه D ممکن است به درجه B ارتقاء‌ یابد . از این رو شباهتهایی در موارد قدرت و سختی مابین درجه های A و C و بین درجه های B و D موجود می باشد .

روکش درجه‌ C نوعی از درجه بندی است که تمامی الزامات درجه A را ندارد . نوع چسب مورد استفاده برای لایه ای کردن روکشها بر روی مقاومت و ماندگاری پانل نهایی تأثیر خواهد گذاشت . بیشترین چسب مورد استفاده ، رزینهای فنولی بوده که جزء چسبهای مصنوعی که بایستی جهت انجام واکنش در زیر پرس داغ قرار بگیرد. می باشند. این چسبها ضد آب بوده و توسط میکروارگانیسم ها تخریب نمی شود. ممکن است که رزینهای فنولی جهت ساخت چسبی با قیمت پایین تر که کمی در برابر آب مقاومت داشته باشد  ولی ضد آب نباشد . توسط آب یا سایر مواد غلیظ تر یا رقیق تر شود .


جدول شماره ۱ : درجه بندی روکشها PSI-83

توضیح درجه
صاف و قابل رنگ ، برای سطح پرداخت طبیعی در کمترین موارد کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد . مرمت وصله دار کردن ( تکه زنی ، قطعه زنی ) مجاز می باشد . ( حداکثر ۱۸ )  

A

روکشی با سطح محکم و سفت ، تعدادی معایب ، شکاف و گره های زنده ، وصله زنی در inch 1عمود بر الیاف مجاز می باشد .  

B

روکش با درجه C ارتقاء یافته با پهنای شکاف محدود به inch سوراخ ها ، گره ها و معایب باز معدود به -inch  . تعمیر مجاز می باشد .(وصله زنی)  

C-Plugged

(روکش درجه C یا وصله دار )

سوراخ های گره تا inch 1 ، گره های زنده تا ۱ inch مجاز می باشند .

سوراخ گره های اتفاقی inch 1 در طول گره و یا تعدادی گره تا ۱ inch مجاز می باشد .

مشروط بر اینکه تمامی پهنای گره ها و سوراخ ها در محدوده تعیین شده باشند .

شکافهای محدود مجاز می باشند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C

گره ها و سوراخ های گره تا عرض ۲ inch و بزرگی inch برای مصارف محدود و ویژه مجاز می باشد – شکافها محدود و بخیه زدن مجاز است . محدود به پانل در معرض دید یک طرفه.  

D

۳-۲٫ خصوصیات فیزیکی تخته لایه

چوب جامد و به خصوص روکش خصوصیات متفاوتی را از لحاظ سختی ، رطوبت و مقاومت در طول و عرض الیاف (موازی با الیاف و عمود بر الیاف ) دارند . یک ورق از روکش که در معرض تنش قرار گرفته ممکن است در جهت موازی با الیاف ۱۰۰ برابر قوی تر از جهت عمود بر الیاف باشد . مدول الاستیسیته عمود بر الیاف تقریباً ۵۰-۳۰-۱ برابر از مدول الاستیته عمود بر الیاف است . توسط فرآیند لامینه کردن عرضی ، تخته لایه می تواند طوری ساخته شود که خصوصیات مقاومتی بسیار نزدیکی با یک ورق چوب در ضخامتهای یکسان داشته باشد . به هر حال در یک تخته جهت گیری ضعیف و قوی الیاف را خواهیم داشت . در نهایت به این نتیجه می رسیم که لایه های موازی الیاف در برابر تنش مقاومت بیشتری در مقابل لایه های عمود بر الیاف از خود نشان می دهند . زیرا یک ضخامت زیادی از روکشی که بصورت موازی با سطح الیاف قرار گرفته ، وجود دارد . جهت قوی موازی با سطح الیاف پانل و جهت ضعیف با۹۰ درجه تفاوت از آن در تخته وجود دارد . علاوه بر این، خصوصیات برش عرضی در این دو جهت متفاوت می باشد . ( رجوع به ۲۰۵ )

چوب یک ماده هیگروسکوپیک ( رطوبت گیر ) بوده، اندازه و ابعاد آن زمانیکه هوای مجاور تخته رطوبت نسبی و دما را تغییر می دهد ، تغییر خواهند کرد. در خصوصیات هم کشیدگی و واکشیدگی بسیار هرسونا یکسان بوده و تغییر ابعاد در جهت عمود بر الیاف خیلی بزرگتر از جهت موازی با الیاف می باشد . به دلیل طبیعت اتصالات عرضی تخته لایه واکشیدگی در صفحات تخته لایه خیلی کمتر از چوب بوده و در تخته خشک استاندارد معمولاً کمتر از ۲% می باشد. واکشیدگی تمام ضخامت بسیار شبیه به واکشیدگی چوب بوده ( ۵% – ۲% خشک به تر ) و در گونه های مختلف متفاومت می باشد . برای ساختمان معمولی و متعارف ، مشکلات ناشی از واکشیدگی به راحتی از طریق تأمین inch (mm 3) فاصله میان حواشی و قسمتهای پایانی تخته قابل حذف خواهند بود . اگر انتظار داریم که میزان رطوبت در هنگام مصرف بالا رود این مقادیر باید دو برابر شوند.

استفاده از تخته های طراحی و دستگاه برش ( قیچی ) که به منظور کاهش تغییرات خمیدگی بین تخته های هم جوار کاربرد دارند ،
می توانند در اطمینان یافتن از فاصله بندی مجاز مورد توجه قرار گیرند تخته لایه، بسیاری از خصوصیات و مزایای چوب را دارا می باشد . همچون وزن سبک ( در حدود ۳۵ ( ۶۴۰ ) ، کارکرد آسان ، مقاومت بالا به نسبت وزن و کاهش مقدار یراق آلات ( چفت و بست ) .

علاوه بر این تخته لایه مقاوم به ترک برداشتن بوده و خصوصیات مناسبی همچون ، جذب ضربه ، عایق هدایت الکتریکی و دارا بودن هدایت حرارتی کم در حالت خشک، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و … می باشد . ( تمامی این خواص در گونه ها و میزان رطوبتی متفاوت فرق می کند . ) تخته لایه ممکن است با یک فیبر آغشته به رزین [روکش با چگالی بالا ( HDO ) یا روکش با دانسیته متوسط ( MDO ) ] برای تولید یک سطح صاف و سخت جهت رنگکاری یا به منظور مقاومت بیشتر در برابر مواد شیمیایی و سایش ، روکش شده یا پوشیده شده باشند . پانلها ممکن است که با محصولات دیگری همچون فلزات جهت تأمین سطوح برای کاربردها و عملیات تکمیلی ویژه روکش شوند . یکی از بزرگترین مزایای تخته لایه خصوصیات اتصال آن
می باشد. به دلیل اتصالات و بستهای عرضی ، میخ ها ممکن است نزدیک به حواشی تخته بدون خطر پارگی قرار گیرند. و این یکی از شاخصهای کلیدی موفقیت آن به عنوان یک ماده پوششی و ساختمانی است . اثربخشی گرده بینه های کوتاه ، پیچ ها ، منگنه ها ، ستونها و سایر بستها توسط اتصالات عرضی تسهیل می شوند . ( افزایش پیدا می کنند )

۴-۲٫ طبقه بندی تخته لایه

نوع تخته لایه :

تخته لایه در دو نوع تخته بر اساس مقاومت به رطوبت و فرسایش تولید شده است . تخته لایه بیرونی که خط چسب ۱۰۰% ضد آب داشته و هیچ گونه روکش پایین تر از درجه‌ C جهت استفاده آن مجاز نمی باشد . تخته های بیرونی زمانیکه پانلها در محیط آزاد یا در رطوبت قرار می گیرند ، باید استفاده شوند. پانلهای داخلی جهت کاربردهایی که بطور دائم در محیط خارج قرار نمی گیرند ، کاربرد دارند . ۳ نوع طبقه بندی رایج برای پانلهای غیر بیرونی وجود دارد:

پانلهای در معرض دید ۱ ، این پانل ساختار ضد آب داشته و برای شرایطی که منجر به ایجاد یک موقعیت محافظت نشده یا جائیکه رطوبت بسیار بالاست در دوره های ساختمانی طولانی ، یا در هنگام تعمیر و سرویس کاربرد دارد. تخته پوششی – ساختمانی مجاز APA ، در معرض دید ۱ ، که احتمالاً بیشترین نوع پانل ساختمانی رایج در بازار بوده اما برای کاربردهای دائمی خارجی انتخاب نمی شود . تحت استاندارد PSI-83 ، این پانلها ممکن است به عنوان ” تخته لایه داخلی با چسب مدل خارجی” مشخص شده باشند . پانلهای در معرض دید ۲، ( همچنین ” تخته لایه داخلی با چسب متوسط” تحت استاندارد PSI-83 نامیده می شود ) طوری طراحی شده اند که مقداری مقاومت در برابر رطوبت را داشته باشد ولی چسب کاملاً ضد آب ندارد و یا کیفیت روکش مورد نیاز جهت مقاومت کامل در برابر رطوبت ، به جز یک عملیات تأخیری را دارا نمی باشد ( حتی اگر رنگ شده باشد )

پانلهای صرفاً داخلی چسب مقاوم به آب نداشته و تنها برای کاربردهای محافظت شده مورد استفاده قرار خواهند گرفت . تنشهای مجاز پیشنهاد شده شاخصهای مهمی جهت استفاده از نوع تخته لایه و چسب مورد استفاده می باشند (با مدل و نوع تخته لایه سازگار هستند)

درجه بندی تخته لایه :

تخته لایه ها با کیفیتهای رویه ، سطح ، پشت و لایه های مغزی متفاوتی برای بسیاری از کاربردهای متنوع تولید می شوند.
درجه بندی های تخته لایه های ساختمانی و صنعتی معمولاً توسط درجه های روکش در پشت و روی آن         ( A-C و  A-B و C-D ) و یا توسط نامهای وصفی ( مانند ساختمانی ۱ ، زیرکار ، لایه زیرین ، دریایی و … ) مشخص می شوند .

پانلها ممکن است جهت پیدا کردن ظاهری بهتر سمباده زنی شوند و یا به منظور یکسان و یکنواخت کردن ضخامت تخته تحت سمباده زنی با دست قرار گیرند و یا به حالت غیر سمباده زنی شده رها شوند .

این فعالیتها برای پانلهایی استفاده می شوند که ظاهرشان بیشتر از مقاومت و سختی آنها مورد اهمیت می باشند . تعدادی از مثالها در جدول شماره ۲ نشان داده شده اند . پانلهای در معرض دید و نمایش معمولاً توسط ضخامت ، درجه روکش های پشت و روی تخته و
گونه های چوبی تعیین می شوند .

تعدادی از استثناء ها نیز در جدول شماره ۲ برای محصولات ساخته شده به منظور کاربردهای ویژه ای همچون تخته لایه دریایی یا روکوب ۳۰۳ بیان شده اند .

جدول ۲*: مثالهایی از درجه بندی های ظاهری تخته لایه که می توانند بصورت سمباده زنی شده یا Touch-Sanded باشند .

ضخامتهای رایج ( inch )*** خصوصیات بارز / شرح نوع درجه**
،،،،

،،،

ظاهر هر دو طرف تخته مهم می باشد . کابینت سازی ، اثاثیه منزل ، مبلمان ، دیوارهای چوبی جدا کننده و … داخلی ، بیرونی ، در معرض دید  

 

A-A

 

//            //            //

یک طرف سطح تخته مهم می باشد. داخلی ، بیرونی ، در معرض دید  

A-B

 

//            //            //

زیر طاق ، زیر نما ، حصارها و دیوارها ، خانه های کشاورزی و … بیرونی  

A-C

 

//            //            //

چهارچوب ، قفسه سازی ، توکار دیوارهای چوبی (پارتیشن ) داخلی ، بیرونی  

A-D

 

//            //            //

دارای دو سطوح سفت و محکم مناسب جهت پانل داخلی ، بیرونی ، در معرض دید  

A-B

 

//            //            //

خدمات کشاورزی (                    ) جعبه سازی ، روکشهای داخلی      ( آستر ) بیرونی B-C
زیر نما ، زیر طاق ، توکار کابل دستگاه جمع کننده کاغذ ، پیاده رو ها  

داخلی ، بیرونی

C-D  Pluggod

( درجه C وصله دار )

روکش با دانسیته بالا خارجی HDO
روکش با دانسیته متوسط خارجی MDO
بدنه کشتی خارجی دریایی
،، شکلهای به هم پیوسته با دو طبقه بندی از لحاظ استحکام  

خارجی

لایه ای شکل B-B

توجه : mm4/25 = inch 1

* برای توضیحات کامل و اطلاع از سایر مدلها ، به انتشارات APA رجوع نمایید.

** APA و سایر تولید کنندگان محصولات اختصاصی طراحی شده ای را جهت کاربردهای ویژه دارند . این قسمت فقط بخشی از درجه بندی های رایج می باشد.

*** جهت اطلاع از موجود بودن با شرکت تولید کننده تماس بگیرید.

درجات دیگر ( که بعضی اوقات درجه های مهندسی شده یا پانلهایی با مصارف ساختمانی نامیده می شوند ) پانلها بطور ویژه برای مقاومت و سختی طراحی شده اند که شامل تخته پوششی مجاز APA و APA مجاز Sturd-I-floor می باشد .

شامل C-D و C-C خارجی شده و احتمالاً ساختمانی II نیز نامیده می شود .     ( توجه : ساختمانی II به ندرت تولید می شود . ) آخرین نوع ترکیبی از زیرکف – زیر ساخت می باشد . این محصولات ممکن است تخته لایه قراردادی ، تخته لایه مرکب یا OSB ( تخته لایه جهت دار ) باشند . مثالهایی از این درجات در جدول شماره ۳ نشان داده شده است . این پانلها ممکن است سمباده زنی نشده یا بادست سمباده زنی شده باشند که اینها با ضخامت و یا یک شماره که مشخص کننده دهانه مجاز مابین تکیه گاهها به منظور کاربردهای کف و بام ، مشخص شده اند .

گونه ها بطور معمول تعیین نشده اند ولی بعضی از محدودیتهای گونه ها ممکن است توسط PSI در درجات ماندگار باشند . بطور مثال ، ساختمانی نوع I به گونه های گروه ۱ محدود شده است .

گونه ها : نام تخته لایه سوزنی برگ معمولاً مترادف پانل ساختمانی در نظر گرفته می شود . به هر حال بیشتر از ۷۰ گونه مختلف شامل چندین گونه پهن برگ ، احتمالاً مطابق استاندارد PSI-83 در تخته
لایه های ساختمانی و صنعتی استفاده می شوند . محصولات استاندارد این گونه ها را بر اساس مقاومت و سختی به ۵ گروه تقسیم می کنند که گروه ۱ مقاومترین گونه ها را در خود جای می دهد . ( جدول ۴ )

تخته لایه گروههای ۱ تا ۴ جهت تنشهای مجاز در مصارف و کاربردهای ساختمانی تخصیص داده شده اند . به دلیل اینکه ممکن است در تولید روکشهای مورد نیاز در تولید یک پانل گونه های مختلفی با هم مخلوط شوند ، در بازار شماره این پانلها را بر اساس گونه روکشهای پشت و روی پانل مشخص می کنند. در تنظیم تنشهای مجاز در لایه های داخلی روکشها بر خلاف ترکیب واقعی در گروه ۴ قرار می گیرند .

 

جدول ۳* : مثالهایی از درجه بندی تخته لایه های با دست سمباده زنی شده که به منظور کاربردهای ساختمانی طراحی شده اند .

ضخامتهای رایج*** (inch ) کاربرد / تشریح نوع درجه**
،،،، پوشش رویی لایه زیر کف ساختمانی داخلی ، خارجی ، در معرض دید  

آستر و üزیرکار

،،،، کف جعبه ها و کانتینرها ، کف کامیونها، سطوح صاف ، مخازن ذخیره و کاربردهای با میزان رطوبت بالا  

خارجی

 

C-C pluggad

(درجه C وصله دار )

،، تخته از پیش تنش دار شده ، جعبه ها ، تیرقوطی ( پروفیلی ) ورقه های بست جهت استحکام خرپاها  

در معرض دید ، بیرونی

 

ساختمانی         I و II

،،، دیوار ، ورقه های بام ، لایه زیر کف پوش ها در معرض دید ، داخلی ، بیرونی  

C-D

،،، دیوار ، ورقه های بام ، لایه زیر کف پوش ها خارجی  

C-C

لایه زیر کف ، دیوار ، تخته پوش بام ها شامل تخته لایه C-D و  C-C  

خارجی ، در معرض دید

 

تخته های پوششی مجاز APA

ترکیبی از لایه زیر کف – لایه زیرین ممکن است تخته لایه ، تخته چند سازه یا روکش نشده با عملکرد مجاز باشد .  

بیرونی ، در معرض دید

 

APA مجاز ساختمانی – کف

۱ ترکیب شده لایه زیر کف – لایه زیرین ، تخته لایه برای دهانه های ۳۲ و ۴۸ inch الوارهای سنگین بام ها  

در معرض دید

 

APA ساختمانی – کف مجاز  inch 48

 

توجه : mm4/25= inch 1

* جهت اطلاع از سایر مدلها و اطلاعات بیشتر به انتشارات APA مراجعه کنید .

** توسط ضخامت ، توان دهانه ( فاصله دو تکیه گاه تیر ) ، نوع مدل تعیین می شد .

*** جهت اطلاع از موجود بودن با فروشنده محلی تماس بگیرید .

üدهانه مجاز برای ضخامت  inch و بیشتر .

 

جدول شماره ۴ : دسته بندی گونه های تخته لایه ( PSI-83 )

گروه ۱ گروه ۲ گروه ۳ گروه ۴ گروه ۵
b.cApitog سدر کاج توسکای قرمز سپیدار نمدار
راش آمریکایی صنوبر Reel توس(غان)کاغذی Bigtooth صنوبر،بالزام
غان ( توس ) دوگلاس فر۲d Pound سدر آلاسکا Quaking  
Sweet نراد ویرجینیا نژاد کوههای آلپ Cativo  
زرد بالزام سفید غربی توسکای شرقی سدر  
دوگلاس فر۱a کالیفرنیای قرمز نوئل افرا bigleaf Incense  
کافور b نوبل سیاه کاج سدر سرخ غربی  
b.cKeruing سفید قرمز Jack Cottonwood  
ملز غربی Pacific Silver Sitka Lodgepile عربی  
افرا قندی توسگای غربی Sweetgum Ponderosa سیاه (صنوبر عربی)  
کاج Lauan Tamarack نوئل کاج  
Caribbean Almond صنوبر زرد سرخ چوب سفید شرقی  
Ocote Bagtikan   نوئل شکری  
کاج جنوبی Mayapis   Englemann    
Loblloly Red Lauan   سفید    
Long leaf Tangile        
Short leaf White lauan        
Slash افرا سیاه        
Tanoak bMengkulang        
  مرانتی قرمز b.e        
  bMersawa        
قیمت : 5000 تومان
لینک کوتاه این پروژه : http://lonadoc.com/?p=7496
فرمت فایل : word
تعداد صفحات : 114 صفحه
کلیک جهت خرید کالا ، به منظور پذیرش قوانین و مقررات سایت می باشد .

 

ipmg
برچسب‌ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

سلام دنیا!
اخبار انگلیسی با متن
پروژه روان شناسی
پروژه های حسابداری